Kapalı
 • EURO 6.62
 • DOLAR 6.10

Damla Projesi’nin Gönüllü Gençleri Silopi’de

Silopi Gündemi - 28 Nisan 2018 16:24 A A

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Damla Projesi kapsamında Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen gönüllü gençler, Şırnak'ın Silopi ilçesinde Engelli Derneği'ni ziyaret etti, hasta ziyaretlerinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Metin Ayvazoğlu, 'Damla Projesi' kapsamında, 45 gönüllü öğrenci ile birlikte Şırnak'ın Silopi ilçesinde hayır kurumları ve dernekleri gezerek, ev ziyaretlerinde bulundu. Köy ziyaretleri de yapan gönüllü gençler, vatandaşlarla sohbet ederek, dezavantajlı olmadıkları yönünde telkinlerde bulundu. Manevi değerler taşıyan mezarlıklar ile caddelerde temizlik yapan gönüllü gençler, vatandaşlara üzerlerinde çeşitli emojilerin olduğu rozetleri hediye etti. Şırnak ve Cizre'yi de kapsayacak bir haftalık ziyaretler kapsamında Silopi Engelliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Destekleme Derneği'ni ziyaret eden Damla projesi gönüllüleri, dernekteki engelliler ile kaynaşarak sıcak bir sohbet gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Metin Ayvazoğlu, "Damla projesi Ankara merkezli bir projedir ve bakanlık tarafından finanse ediliyor. Gençler ise Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden bir araya geliyorlar. Buraya gelip ilimlerini ve zekatlarını veriyorlar."dedi.

Damla projesine, okulunda gördüğü bir afişle katıldığını anlatan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Bayram Anıl, proje kapsamında dezavantajlı olarak adlandırılan yerlere ziyaret gerçekleştirdiklerini belinterek, "O bölgelerin dezavantajlı bölgeler olmadığını, insanlara ve uluslararası medyaya tanıtmak istiyoruz. Bu kapsamda Şırnak'a geldik. Şırnak'ın, insanların bildiğinden daha güzel bir yer olduğunu gördük, insanlarla iletişim kurduk. Huzur evlerine, çocuk bakım evlerine, şefkat evlerine gittik, esnafla görüştük. Engelli kardeşlerimizin kaldığı merkezlere geldik. Şırnak'ın, Cizre'nin, Silopi'nin ve daha nice ilçenin toplumda bilindiği gibi kötü ve dezavantajlı yerler olmadığını gördük" diye konuştu.

Etkinliğe katılan Erciyes Üniversitesi Matematik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Bangladeşli Riyad Hasan ise öğrenci ve engelli insanları motive etmeye çalıştıklarını söyledi. Şırnak'ın çok güzel bir şehir olduğunu belirten Riyad Hasan, damla projesi sayesinde bu güzellikleri görme fırsatını yakaladığını söyledi.

 

Silopi Gündemi - 16:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Şırnak Valisi Pehlivan Cizre’de taziye ziyaretinde bulundu
  Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre ilçesinde personelin ikna çabalarına rağmen Kaymakamlık binasında intihar eden zihinsel ve işitme engelli Nezir Kılıç’ın ailesini ziyaret etti. Vali Pehlivan, önceki gün Kaymakamlık binasının 4. katındaki koridor penceresinden ikna çabalarına rağmen atlayan ve ağır yaralanan, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamayan yüzde 76 zihinsel ve işitme engelli olduğu belirlenen Kılıç’ın […]
 • 02
  Kavga eden keçilerin boynuzuna hortum taktı
  Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bir çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralayan keçilerine ilginç bir çözüm buldu. Hayvanlarını bir bir yakalayan çiftçi, boynuzlarına hortum takarak yaralanmalarının önüne geçti. Beytüşşebap ilçesinde çetin geçen kış aylarından dolayı 4 ay boyunca ahırlarda bekletilen keçilerin kavgası çiftçileri ilginç bir yöntem bulmasına neden oldu. Çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralanmalarına neden olan hayvanlarını bir bir yakalayıp […]
 • 03
  Şırnak-Beytüşşebap yoluna kaya parçası düştü
  Şırnak-Beytüşşebap karayoluna dev kaya parçası düştü. Bir süre araç trafiğine kapanan yol, ekiplerin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kaşarası köyü yoluna aşırı yağışlar sonucunda dev kaya düştü. Uzun süre kapalı olan yol, karayolları ekiplerinin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı.  
 • 04
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığına 7 tutuklama
  Şırnak’ın Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığındayken yakalanan adliyede yazı işleri müdürü olan Bayar Çevrim’in de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı. 4 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Silopi Cumhuriyet Başsavcısı’nı 8 Şubat günü telefonla arayan bir kişi, adliyede yazı işleri müdürü olarak görev yapan Bayar Çevrim’in adliye binasına bomba düzeneği yerleştirdiği ihbarında bulundu. Savcılık talimatıyla […]
 • 05
  Silopi’de 11 Şüpheli Mahkemeye Çıkarıldı
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığı olayında gözaltına alınan 11 kişi emniyetteki işlemleri bittikten sonra Silopi Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkarıldı. Şırnak’ın Silopi Adliyesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan B.Ç.,’nin adliye binasına bombalı saldırı hazırlığı yaptığı olayıyla ilgili devam eden soruşturmada gözaltına alınların 11 kişinin emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarıldı. Alınan bilgiye göre Silopi Cumhuriyet Başsavcılığınca […]