Orta şiddetli yağmur
 • EURO 7.27
 • DOLAR 6.72

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Erbil’de

Bölge Haberleri - 29 Nisan 2019 13:32 A A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki temasları kapsamında başkent Bağdat ve Basra’nın ardından Erbil’e geldi.

Bakan Çavuşoğlu, Basra Valisi Esad el İdani ile Basra Valiliğindeki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, kendilerine gösterilen misafirperverlik için Vali İdani’ye teşekkür ederek Basra’yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Irak ve tüm bölge için Basra’nın stratejik önemini bildiklerini söyleyen Çavuşoğlu, Basra’nın sahip olduğu bu stratejik önem ve potansiyelle Irak’ın ekonomik başkenti olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, Irak’ın yeniden imarı ve ekonomik kalkınması için Vali İdani’nin belirttiği projelerin hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Ben inanıyorum ki Basra ve Irak, Körfez ve Avrupa arasında bir ticaret ve ulaşım merkezi olacaktır. Adeta bir hub olacaktır.” diye konuştu.

Geçmişte Türk firmalarının Basra ve Irak’ın yeniden imarı ve kalkınmasında oldukça önemli rol oynadığını anımsatan Çavuşoğlu, Türk firmalarının buraya tekrar gelmesi için birlikte çaba sarf edildiğinin altını çizdi. Türk firmalarına çağrıda bulunan Çavuşoğlu, Irak’ta terör örgütü DEAŞ’ın yenilgiye uğratıldığını ve güvenlikle ilgili tedbirlerin alındığını belirterek Türk firmalarının buraya tekrar gelmesi için her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Ama esas desteği tabii burada Basra Valisi, vilayet meclisi ve yönetimi, buradaki aşiretler dahil kardeşlerimiz verecektir.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Basra’da açacağı başkonsolosluğu sadece Vali İdani ve vilayet meclisine değil, tüm Basra halkına emanet edeceklerini belirtti.

“Irak’ta geçen yıl yaşanan su sıkıntısının sebebi kesinlikle Türkiye değil”

Irak’ın su yönetimine ilişkin hem Bağdat hem de Basra’da görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Çavuşoğlu, geçen yıl Basra ve Irak’ın su sıkıntısı yaşadığını, bununla ilgili Türkiye’ye bazı eleştirilerin yöneltildiğini anımsattı.

Çavuşoğlu, “Oysa Türkiye, kardeş ülke Irak’ın bu sıkıntısını bir nebze de olsun gidermek için üzerine düşeni yapmıştır. Ilısu Barajı’mızın dolumunu erteledik. O gün bugündür de kapaklar kapatılmadı. Barajdan açık bir şekilde gelen su da Irak’a ulaştı.” dedi.

Türkiye’nin su yönetimi konusundaki tecrübelerini Irak’la paylaşmaktan memnuniyet duyacağını dile getiren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin bu konudaki en tecrübeli ismini Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi (Veysel Eroğlu) olarak görevlendirdiğini söyledi. Çavuşoğlu, Eroğlu’nun kısa sürede Irak ve Basra’yı ziyaret edeceği bilgisini paylaştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak’ta geçen yıl yaşanan su sıkıntısının sebebi kesinlikle Türkiye değil. Türkiye Ilısu Barajı’nın dolumunu başlatmadı ve bunu 1 sene erteledi. Irak talep ettiği için Türkiye bu konuda jest yaptı. Biz, su konusunda bugüne kadar hiçbir zaman engel çıkarmadık. Ilısu Barajı’nın dolumunun yapılmamasının günlük maliyeti Türkiye’ye ne kadar biliyor musunuz? Günlük maliyeti 1 milyon dolar. Sen kardeşine yapar mısın bunu? Kardeşin için bu fedakarlığı yapar mısın? Su sıkıntısı olduğu zaman Türkiye’yi suçlamak bana göre ucuz bir yöntem. Bu yıl da su fazlası oldu. Suçlusu kim? Yine mi Türkiye?”

Irak’ta su yönetiminin olmadığını ve bu konuda çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin, su yönetimine ilişkin tecrübesini Irak ile paylaşmaktan mutluluk duyacağını dile getirdi.

“Vize kalıcı bir uygulama değil”

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki vize meselesine ilişkin, Türkiye’nin güvenlik sebebiyle Irak vatandaşlarına tekrar vize uygulaması başlattığını hatırlattı. Vize konusunda bir sıkıntı olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, vize uygulaması başlamadan önce Irak’tan Türkiye’ye gelen kişi sayısının 1 milyonun üzerinde olduğunu, 2018’den sonra da 1 milyondan fazla Iraklının Türkiye’ye geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin Basra’da başkonsolosluk açtıktan sonra Iraklıların vize almak için Bağdat’a gitmesine gerek kalmayacağına işaret eden Çavuşoğlu, “Vize kalıcı bir uygulama değildir. Burada işler yoluna girdiği zaman biz bunu tekrar gözden geçireceğiz. Zamanı geldiğinde vize uygulamasını kardeşlerimiz için tekrar kaldırırız.” dedi.

Basra Valisi İdani: Çavuşoğlu’nun Basra ziyareti dünyaya olumlu mesaj

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu, özel aracıyla Basra Havalimanı’ndan alarak Valilik binasına getiren İdani, Çavuşoğlu ile burada bir görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin önemli olduğunu ve dünyaya olumlu mesaj verdiğini ifade eden İdani, “Bakan Çavuşoğlu’nun bu ziyareti, dünyanın önemli siyasi ve ekonomi yetkililerinin Basra’ya gelebileceğine işaret ediyor.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ile Basra’daki yol ve köprü yapımı gibi altyapı çalışmaları, diğer yatırımlar ve enerji konularını değerlendirdiklerini aktaran Basra Valisi, “Irak’ın yeniden imarı Basra’dan başlayacak.” ifadesini kullandı.

“Basra Başkonsolosluğunun açılmasını olumlu etkiler”

Basra Havalimanı’nın geliştirilmesi için Türkiye’den destek isteyebileceklerini belirten İdani, “Türkiye’nin sağlık alanında da tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Kentte yeni hastanelerin inşa edilmesi için Türk şirketlerinin yatırım yapmasını arzuluyoruz. Tüm bunlar, Basra Başkonsolosluğunun açılmasını olumlu etkileyecek.” diye konuştu.

Basra Valisi ayrıca Irak ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Vali İdani, toplantının ardından Bakan Çavuşoğlu’nu yine kendi aracıyla Basra Valilik Divanı’na götürdü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Erbil’de

Çavuşoğlu, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi ve Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun, Erbil’deki temasları kapsamında yarın IKBY Başbakanı Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile Erbil’deki Türkmen siyasi temsilcilerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün geldiği Bağdat’ta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Türkmen milletvekilleriyle bir araya gelmişti. Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Basra’da Vali Esad el-İdani ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bölge Haberleri - 13:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Şırnak’ta kaçakçılık operasyonlarında 39 kişi yakalandı
  Şırnak’ta gerçekleştirilen kaçakçılık operasyonlarında 39 kişi yakalandı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, il genelinde 16- 22 Mart’ta gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 tabanca, 65 fişek, 322 gram esrar, 93 gram metamfetamin, 231 gram eroin, 500 cep telefonu, 86 bin 165 Türk lirası, 2 bin 400 dolar, 86 Cumhuriyet altını ve […]
 • 02
  Bu beldede yaşlı ve hasta yakınlarının bakımını üstlenenlerin de ihtiyaçları karşılanıyor
  Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesinde Belediye Başkanı Alihan Babat, İçişler Bakanlığının aldığı 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinde kısıtlama kararı ile beraber yaşlı ve hastaların bakımını üstlenen kişi veya kişilerin de gıda, zorunlu ve temel ihtiyaçlarını karşılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs önlemleri kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı […]
 • 03
  Silopi’de narkotik ekipleri, zehir tacirlerine göz açtırmıyor
  Şırnak’ın Silopi ilçesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerince düzenlenen operasyonda 11 kişi tutuklandı. Silopi’de uyuşturucu kullanımı ve ticaretini yapan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Silopi Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, Silopi Cumhuriyet Savcılığı koordinesi ile uzun süreden bu yana takip ettikleri sokak torbacılarına yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. İki aylık takip […]
 • 04
  81 ile genelge gönderildi! Koronavirüs nedeniyle pazarlarda yeni dönem başlıyor
  Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ile genelge gönderildi. Buna göre, sebze ve meyveler seçmece olarak satılmayacak. Satıcılar ambalajsız ürünleri gerekli hijyen koşullarına dikkat ederek satışa sunacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirterek, bu tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini açıkladı. […]
 • 05
  Silopi’de Hastane Personellerinden ‘Evde Kalın’ Çağrısı
  Ülke genelinde Korona virüsünden 4 kişin hayatını kaybetmesinin ardından Silopi Devlet Hastanesi Personelleri “evde kal” çağrısı yaptı. Ülke genelinde korona virüsünün yayılması için çeşitli önlemler alınırken hastanelerde de yoğun mesai yapılıyor. Doktorlar ve sağlık çalışanları da korona virüsünün yayılmasını önlemek için sürekli uyarılarda bulunuyor. Korona virüsünden 4 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Şırnak’ın Silopi Devlet Hastanesindeki […]