Kapalı
 • EURO 6.62
 • DOLAR 6.10

Göçerlerin Yayla Yolculuğu Sürüyor

Bölge Haberleri - 29 Nisan 2018 11:41 A A

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi'nde yaz mevsimini yaylalarda, kış mevsimini ise ovalarda geçiren göçerlerin 3 ay süren zorlu yayla yolculuğu devam ediyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte Diyarbakır, Mardin, Siirt, Cizre, İdil ve Silopi'deki ovalardan çıkan göçerler, yaz boyunca konaklayacakları Şırnak'taki Bestler Dereler ve Faraşin yaylalarında doğru yola çıktı. Göçerliğin zor olduğunu belirten Kazım Kaptan (22), "Başka mesleğimiz yok. Okula gitseydik, şehirlerde kalsaydık, milletle beraber yaşasaydık, okuyan insanlar gibi bizim de bir mesleğimiz olurdu, arabamız, ehliyetimiz olurdu. Başka meslek sahibi olurduk" dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde havaların ısınmasıyla birlikte Diyarbakır, Mardin, Siirt, Cizre, İdil ve Silopi'deki kışlaklarından çıkan göçerler, yaz boyu konaklayacakları Şırnak ve Beytüşşebap'taki yaylalara doğru yola çıktı. Yüzyıllardır aynı güzergahı kullanan göçerler, binlerce koyun ve kuzuyla kötü hava şartlarına, yağmura, çamura aldırmadan yaya olarak yaylalara ulaşmaya çalışıyor.

HEDEF BESTLER VE FARAŞİN YAYLALARI

Gün doğumu ile yola çıkan göçerler, önlerinde koyunları, sırtlarında çadırları ve erzakları ile aylarca yürüyerek dağları, tepeleri, ırmakları aşıp, verimli yaylalara doğru gidiyorlar. Bestler Dereler ve Faraşin yaylalarına kadar yolculuklarını sürdürecek göçerler, 40 gün boyunca gece vardıkları yerlerde konaklayacak. Hava şartları nedeniyle zor şartlarda yaşamlarını sürdüren göçerlerin çocukları da okul ve eğitimden uzak büyüyor. Şırnak'taki Cudi Dağı eteklerinde bulunan İkizce bölgesinde kurdukları çadırlarda kalan göçerler, Bestler Dereler ve Beytüşşebap'taki Faraşin yaylalarına doğru yola çıkmak için son hazırlıklarını bitirdi.

'KEŞKE BAŞKA MESLEĞİMİZ OLSAYDI'

Göçerliğin zor olduğunu ve yapmak istemediğini belirten Kazım Kaptan, "Başka mesleğim yok. Bu yaştan sonra meslek öğrenemeyiz. Küçükken okula gitseydik, şehirlerde kalsaydık, milletle beraber yaşasaydık, okuyan insanlar gibi bizimde bir mesleğimiz, arabamız, ehliyetimiz olurdu. Başka meslek sahibi olurduk. Ama hayvanlar, iş, güç ve büyüklerimiz bırakmadı. Bizi bu meslekte büyütmek istediler. Gerçekten çok zor bir iştir. Koyun sağıyoruz, ellerimiz şişiyor. O sırada bir su bile içemiyoruz çünkü hayvanlar kaçıyor" diye konuştu.

Askerden yeni döndüğünü anlatan Kaptan, "Göçerlik çok ağır bir meslek. Benim 2 çocuğum var. Onlar da benim gibi cahil kalacaklar. Eskiden de bu mesleği sevmiyordum. Ama askerliğe gidince insanları ve dünyayı gördüm. Daha çok bıktım bu meslekten. Keşke başka mesleğimiz olsaydı. Okusaydım doktor, avukat, mühendis olmak isterdim. Okuyacak fırsatımız olmadı. Çocuklarımız bizim gibi cahil olmasın. Gerçekten bize yazık. 7 yaşındaki oğlumun şimdi okula gitmesi gerekiyordu ama gidemedi. Hepimiz ailece buradayız" dedi.

 

Bölge Haberleri - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Şırnak Valisi Pehlivan Cizre’de taziye ziyaretinde bulundu
  Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre ilçesinde personelin ikna çabalarına rağmen Kaymakamlık binasında intihar eden zihinsel ve işitme engelli Nezir Kılıç’ın ailesini ziyaret etti. Vali Pehlivan, önceki gün Kaymakamlık binasının 4. katındaki koridor penceresinden ikna çabalarına rağmen atlayan ve ağır yaralanan, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamayan yüzde 76 zihinsel ve işitme engelli olduğu belirlenen Kılıç’ın […]
 • 02
  Kavga eden keçilerin boynuzuna hortum taktı
  Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bir çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralayan keçilerine ilginç bir çözüm buldu. Hayvanlarını bir bir yakalayan çiftçi, boynuzlarına hortum takarak yaralanmalarının önüne geçti. Beytüşşebap ilçesinde çetin geçen kış aylarından dolayı 4 ay boyunca ahırlarda bekletilen keçilerin kavgası çiftçileri ilginç bir yöntem bulmasına neden oldu. Çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralanmalarına neden olan hayvanlarını bir bir yakalayıp […]
 • 03
  Şırnak-Beytüşşebap yoluna kaya parçası düştü
  Şırnak-Beytüşşebap karayoluna dev kaya parçası düştü. Bir süre araç trafiğine kapanan yol, ekiplerin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kaşarası köyü yoluna aşırı yağışlar sonucunda dev kaya düştü. Uzun süre kapalı olan yol, karayolları ekiplerinin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı.  
 • 04
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığına 7 tutuklama
  Şırnak’ın Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığındayken yakalanan adliyede yazı işleri müdürü olan Bayar Çevrim’in de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı. 4 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Silopi Cumhuriyet Başsavcısı’nı 8 Şubat günü telefonla arayan bir kişi, adliyede yazı işleri müdürü olarak görev yapan Bayar Çevrim’in adliye binasına bomba düzeneği yerleştirdiği ihbarında bulundu. Savcılık talimatıyla […]
 • 05
  Silopi’de 11 Şüpheli Mahkemeye Çıkarıldı
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığı olayında gözaltına alınan 11 kişi emniyetteki işlemleri bittikten sonra Silopi Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkarıldı. Şırnak’ın Silopi Adliyesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan B.Ç.,’nin adliye binasına bombalı saldırı hazırlığı yaptığı olayıyla ilgili devam eden soruşturmada gözaltına alınların 11 kişinin emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarıldı. Alınan bilgiye göre Silopi Cumhuriyet Başsavcılığınca […]