Kapalı
 • EURO 6.62
 • DOLAR 6.10

“Karanlık devirler ona ve sünnetine tabi olmakla son buldu”

Genel - 16 Nisan 2018 21:31 A A

Peygamber Sevdalıları Platformunun Cizre'de gerçekleştirdiği mevlit etkinliğinde, karanlık devirlerin Hazreti Muhammed'e ve sünnetine tabi olmakla son bulduğu belirtildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından "Hazreti Peygamber'i anlama ve sünnetini yaşama" temasıyla Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen mevlit etkinliği, halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Öğretmenler Evi'nin arkasındaki alanda gerçekleştirilen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mevlid-i şerif ve ilahilerin okunduğu mevlit etkinliğinde İttihad'ul Ulema Üyesi Molla Beşir Şimşek, katılımcılara hitap etti.

Şimşek, "Televizyonlara, gazetelere ve mitinglere baktığınızda herkes bir şeylerin haberini veriyor. 'İnsanlar nasıl kalkınır, bu savaşlar nasıl durdurulur, kardeşlik ve özgürlük nasıl oluşur?' manasında bir şeyler söylüyor. Biz, Peygamber Sevdalıları Platformu olarak, halkımızın, kardeşlerimizin ve bacılarımızın huzuruna çıktığımızda bu milletin dert ve acılarına çözüm için reçete sunuyoruz. Biz şunu söylüyoruz: Ümmetin huzuru, insanlığın saadeti, zulümlerin yok olması için; birlik ve beraberlik içinde bugün çektiğimiz acıların bitmesi için; hidayet, şefkat, kardeşlik, rahmet, huzur ve saadet için peygamberin yolunu takip etmeliyiz. Bu milletin derdinin bitmesi için peygamberimizin sünnetini takip etmek gerekir. Bizim reçetemiz budur. Bu reçetenin yazarı, kâinatın rabbi olan Allah'tır." dedi.

"Camiler yakılıyor ve çocuklar medreselerde paramparça ediliyor"

Müslümanların, yaşanan sıkıntılardan kurtulmaları için Hazreti Muhammed'i iyi anlamaları gerektiğini dile getiren Şimşek, şunları söyledi:

"Zulmün, zorbalığın ve kanın su gibi akıtıldığı bu asırda Suriye'de, Filistin'de, Arakan'da, Kürdistan'da ve ümmet coğrafyasında kin, nefret ve ölüm var. Müslüman evlatların, batıl davalar uğrunda kanları akıtılıyor. Ey analar! Evlatlarınız ya esrarkeş ya hırsız ya da çete oluyorlar, ana ve babalarına dertten, sıkıntıdan başka bir şey vermiyorlar. Biz bugünlerden geçiyoruz. Kimsenin ne huzuru ne de emniyeti var. Televizyonu açıp bir şey izlemek istediğinizde katledilmiş çocukların bedenlerini görüyorsunuz. Müslümanların ırzlarına geçiliyor, camileri yakılıyor ve çocuklar medreselerde paramparça ediliyor. Her yerde kin, nefret, zulüm ve zorbalık var. Bunun için biz bugün diyoruz ki bin 400 yıl önce bu manzaralar, karanlık devirler; peygamberi tanımak, anlamak, peygambere ve sünnetine tabi olmakla son buldu. Onun için bizler peygamberimizi çok iyi anlamalıyız."

"Tevhit, Peygamber Efendimizi anlamaktır"

Daha sonra söz alan Eğitimci-Yazar Kenan Çaplık, "Tevhit; Peygamber Efendimizi anlamak, ancak ve ancak onun sünneti olan iyiliği ihya etmek, insanlar arasında iyiliği söylemek ve hakkı yeniden ayağa kaldırmaktır. Hazreti Osman 700 devesini İslam ordusuna infak ediyor. Niçin infak ediyor? Kelime-i tevhit bayrağı bugüne kadar gelsin ve kıyamete kadar gitsin, hiçbir kâfir, müminlerin tevhit bayrağına elini uzatmasın diye. Onlar görevlerini yaptılar, onlar Peygamber Efendimizi anladılar, onun sünnetini yaşadılar ve bize miras bıraktılar. Bugün yük sizin omzunuzdadır. Eğer siz de Hazreti Osman gibi infakınızı yapar ve şu tevhit bayrağı dalgalansın istiyorsanız, onun azmi ve kararlılığıyla, onun samimiyetiyle sünnetini ihya etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Seslendirilen ilahilerle devam etkinlik, Şimşek'in yaptığı dua ile son buldu.

Genel - 21:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Şırnak Valisi Pehlivan Cizre’de taziye ziyaretinde bulundu
  Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre ilçesinde personelin ikna çabalarına rağmen Kaymakamlık binasında intihar eden zihinsel ve işitme engelli Nezir Kılıç’ın ailesini ziyaret etti. Vali Pehlivan, önceki gün Kaymakamlık binasının 4. katındaki koridor penceresinden ikna çabalarına rağmen atlayan ve ağır yaralanan, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamayan yüzde 76 zihinsel ve işitme engelli olduğu belirlenen Kılıç’ın […]
 • 02
  Kavga eden keçilerin boynuzuna hortum taktı
  Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bir çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralayan keçilerine ilginç bir çözüm buldu. Hayvanlarını bir bir yakalayan çiftçi, boynuzlarına hortum takarak yaralanmalarının önüne geçti. Beytüşşebap ilçesinde çetin geçen kış aylarından dolayı 4 ay boyunca ahırlarda bekletilen keçilerin kavgası çiftçileri ilginç bir yöntem bulmasına neden oldu. Çiftçi, birbirlerini boynuzlayarak yaralanmalarına neden olan hayvanlarını bir bir yakalayıp […]
 • 03
  Şırnak-Beytüşşebap yoluna kaya parçası düştü
  Şırnak-Beytüşşebap karayoluna dev kaya parçası düştü. Bir süre araç trafiğine kapanan yol, ekiplerin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kaşarası köyü yoluna aşırı yağışlar sonucunda dev kaya düştü. Uzun süre kapalı olan yol, karayolları ekiplerinin temizleme çalışması sonucu tekrar ulaşıma açıldı.  
 • 04
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığına 7 tutuklama
  Şırnak’ın Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığındayken yakalanan adliyede yazı işleri müdürü olan Bayar Çevrim’in de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı. 4 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Silopi Cumhuriyet Başsavcısı’nı 8 Şubat günü telefonla arayan bir kişi, adliyede yazı işleri müdürü olarak görev yapan Bayar Çevrim’in adliye binasına bomba düzeneği yerleştirdiği ihbarında bulundu. Savcılık talimatıyla […]
 • 05
  Silopi’de 11 Şüpheli Mahkemeye Çıkarıldı
  Silopi Adliyesi’ne bombalı saldırı hazırlığı olayında gözaltına alınan 11 kişi emniyetteki işlemleri bittikten sonra Silopi Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkarıldı. Şırnak’ın Silopi Adliyesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan B.Ç.,’nin adliye binasına bombalı saldırı hazırlığı yaptığı olayıyla ilgili devam eden soruşturmada gözaltına alınların 11 kişinin emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarıldı. Alınan bilgiye göre Silopi Cumhuriyet Başsavcılığınca […]