15° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Küçük kızın 4 ayda hafızlık başarısı

Genel - 16 Nisan 2018 21:42 A A

Şırnak'ta müftülüğe bağlı Kur'an kursunda eğitim gören 12 yaşındaki kız, hem okuluna devam etti hem de 4 ayda hafızlığını tamamladı.

Cizre İlçe Müftülüğüne bağlı Hazreti Hatice Kur'an Kursunun talebelerinden Mekke Yıldırım (12), Diyanet İşleri Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü imam hatip okulları hafız yetiştirme ve ders başarısını destekleme programından yararlandı.

Hem okuluna hem de hafızlık eğitimine devam eden Yıldırım, hafızlığını 129 günde tamamlayarak, büyük başarı elde etti.

Kur'an kursu tarafından düzenlenen hafızlığa geçiş töreninde küçük kız, kursun müdürü Aysel Yılmaz'dan icazetini aldı.

Küçük Kur'an aşığı, öğretmenlerinin desteği ve kendisinin gösterdiği üstün gayretle 4 aylık bir sürede Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyerek, ilçenin 12 yaşındaki ilk hafızı oldu.

Yaşadığı heyecanı anlatan Mekke Yıldırım, Müslümanların Kur'an-ı Kerim'i okuyup, hayatlarında tatbik etmeleri gerektiğini söyledi.

Yıldırım, "Hafızlıktan önce Kur'an'la hiç bu kadar içli dışlı olmamıştım. Hafızlığımda Kur'an'ı o kadar iyi tanıdım ki ayetlere ve Rabbime bağlılığım daha da arttı. Kur'an'a ve Rabbime olan sevgim arttı. Allah'a şükürler olsun, ben ezberlerimi çok kolay yapan biriydim. Hafızlıktayken hep imtihan oluyor, benim imtihanım da nefsimleydi. Sürekli şeytanın vesvesesi vardı ve bu çok normaldi. Hocam benim elimden tuttu. Sürekli buradan gitmeyi düşünüyordum. 'Asla hafızlık yapamam.' diyordum ama gerçekten Allah nasip edince ve insan çalışınca yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Çalıştım, gecemi, gündüzümü ve teneffüsümü verip, Allah'ın izniyle hafız oldum. Hazreti Yakup, 'Ben hüznümü ve kederimi yalnızca Allah'a arz ederim.' diyor. Ben de hüznümü, kederimi ve şikâyetimi hep Allah'a arz ediyorum. Allah'ın izniyle hafız oldum, inşallah onu yaşar ve yaşatırım. Diğer arkadaşlarım da inşallah hafız olur." dedi.

"Kur'an'ı ve mealini okuyup, onunla amel etmeyi unutmamalıyız"

Günümüz dünyasında Kur'an-ı Kerim'in nurundan ve güzelliğinden uzaklaşıldığını anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Maalesef dünya gittikçe kötüleşiyor. Oysaki Kur'an'ı açıp baksalar, onun o güzel kelamını okusalar her şeyi anlatıyor. Bir bebeğin kaç yıl süt içeceğini, bir insana nasıl davranılacağını, dışarı çıktığımızda nasıl giyinmemiz gerektiğini, hepsini ama hepsini anlatıyor. O yüzden hem bu dünyada hem de diğer dünyada güzel bir yerde olmak istiyorsak Kur'an'ı ve mealini okuyup, onunla amel etmeyi unutmamalıyız. Hocalarıma ve tüm arkadaşlarıma bana bu yolda destek çıktıkları için teşekkür ederim. Allah onlardan razı olsun. Onlara da bu güzel duyguyu tatmayı nasip etsin."

"Hafızlıkla beraber okul eğitimimizi de götürüyoruz"

Hafızlığın zor ancak tadının çok güzel olduğuna dikkati çeken Aysel Yılmaz ise "Bizim projemiz, hafız imam hatip okulu projesidir. Hafızlıkla beraber okul eğitimimizi de götürüyoruz. Bu çocuklarımız şu an ara vermişler. Buradaki eğitimimiz 6 Kasım 2017'de başladı ve çocuklarımız ilk başta yüzüne talim görüyorlar. Ondan sonra hafızlık hazırlıkları başladı. Mekke'de bu öğrencilerimizden biri 129 günde hafızlığını bitirdi. Cizre'nin ilk 12 yaşındaki hafızı olmayı başardı. Kendisini, ailesini ve hocalarını tebrik ediyorum. Bu yolda çok zahmetli, sıkıntılı bir süreç atlattık. Hafızlık gerçekten çok zor, yolculuğu zahmetli ama tadı çok güzel. Elhamdülillah, Mekke bunu başardı. İnşallah diğer öğrencilerimiz de bunu başaracaklar, hepsine başarılar diliyorum. Rabbim hepsinin yar ve yardımcısı olsun. İnşallah hepsi Cizre'ye birer güneş olarak doğacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Genel - 21:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Silopi Kızılay Kuyrukta Bekleyen Şoförleri Unutmadı
  Türk Kızılay Silopi Şubesi ile Cizre Şubesi Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak’a giden bin 250 TIR şoförlerine sıcak yemek kumanyası dağıttı. Kızılay’ın Silopi, Cizre şubesi ve Cizre Ticaret Sanayi Odası iş birliğinde Habur Sınır Kapısı’nda bekleyen Tır şoförlerine iftar öncesi sıcak yemek kumanyası dağıtıldı. Yol üzerinde bekleyen bin 250 şoföre Silopi Kızılay şubesi ekipleri teker […]
 • 02
  Silopi Başverimli Belediye Başkanı Tatar Engelli Bireyleri Sevindirdi
  Başverimli Belediye Başkanı Medeni Tatar belde sakinlerine ziyaret gerçekleştirerek engelli bireyleri sevindirdi. Engelli haftası münasebetiyle beldede bulunan engelli bireylerin evlerini ziyaret eden Başverimli belediye Başkanı Medeni Tatar ailelerin sorunlarını dinledi. Beraberinde getirdiği hediyeleri engelli bireylere veren Başkan Tatar çocukları sevindirdi. Belediye Başkanı Medeni Tatar, “vatandaşlarımızın sokağa çıkmasını istemiyoruz. Engelli haftası münasebetiyle ev ziyareti gerçekleştirdik. Ailelerin […]
 • 03
  Silopi’de Kuaför ve Berberler 51 gün sonra kepenk açtı
  Silopi ilçesinde Koronavirüsle mücadele kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler ve kuaförler bugün itibariyle hizmete başladı. Silopi ilçesinde hizmet veren bir berber dükkanı sabahın erken saatlerinde kepenklerini açarak uzun bir aranın ardından müşterilerini kabul etti. Açılma kararının son derece iyi bulduğunu belirten berber randevu sistemi ile müşteri kabul ettiklerini belirtti. İşyeri sahibi Mesut Bilişik, içişleri bakanlığınca […]
 • 04
  Evde bakımı yapılan kadınlara ‘Anneler Günü’ sürprizi
  Şırnak”ın Silopi ilçesinde yatağa bağımlı ve kronik hastaların tedavilerini yapmak için evlerine giden sağlık çalışanları, annelere çiçekli sürpriz yaptı. Haber, Son Dakika, HaberlerHaber, Son Dakika, Haberler Evde bakımı yapılan kadınlara ‘Anneler Günü’ sürprizi ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde yatağa bağımlı ve kronik hastaların tedavilerini yapmak için evlerine giden sağlık çalışanları, annelere çiçekli sürpriz yaptı. Evde bakımı yapılan […]
 • 05
  Silopi’de 100 yaş ve üzeri ile şehit aileleri ziyaret edildi
  İçişleri bakanlığı ve Hz Hatice Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen proje kapsamında Silopi ilçesinde 100 yaş ve üzeri anneler ile şehit anneleri ziyaret edildi. Silopi Kaymakamlığı öncülüğünde Sosyal Vefa Destek Grubu 100 yaş ve üzeri anneler ile şehit anneleri ziyaret edildi. İlçe merkezi ve çevre köylerde daha önce tepsi edilen 62 şehit ailesi, 21 100 […]