Dolar : Alış : 6.0581 / Satış : 6.0690
Euro : Alış : 6.5428 / Satış : 6.5546
HAVA DURUMU
hava durumu

Sirnak11°CYağışlı

- CUDİ'NİN SESİ HABER SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ

SON DAKİKA

Silopili Vatandaşlar Talasemi Hastalığı Hakkında Bilgilenecek

02 Mayıs 2018 - 663 kez okunmuş
Ana Sayfa » Silopi Gündemi»Silopili Vatandaşlar Talasemi Hastalığı Hakkında Bilgilenecek
Silopili Vatandaşlar Talasemi Hastalığı Hakkında Bilgilenecek

Talasemi Haftası dolayısı ile Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü ve Şırnak Talasemi Derneği tarafından seminer düzenlenecek. Seminerde talasemi hastalığı hakkında bilgilendirme yapılacak.

5 Mayıs Cumartesi günü saat 11:00'de Silopi Koç İlk/Ortaokulu konferans salonunda yapılacak olan seminere konuşmacı olarak Doktor Yusuf Munis katılacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bartan Talasemi haftası dolayısı ile etkinlik düzenleyeceklerini söyledi. Bartan “Ülkemiz de toplumsal bir halk sağlığı sorunu olan Talasemi'nin önlenmesi için halkımız, talasemili hasta ve hasta aileleri ile ortak bir çatı altın da  bir araya gelerek Talasemi hastalığını bilgilendirmek, sorunlarını paylaşmak, yapılan çalışmaları ve tedavilerde ki son gelişmeleri öğrenmek hepimiz için oldukça önemlidir.

5 Mayıs Cumartesi günü saat 11:00'de Silopi Koç İlk/Ortaokulu konferans salonunda

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü ile Şırnak Talasemi Derneğimizin Ortaklaşa Gerçekleştireceği 2. Talasemi Hastaları ve Yakınları Bilgilendirme Seminerimize tüm halkımız davetlidir.

Seminerimizde Dr. Yusuf Munis Talasemi hastalığının; Seyri, Belirtileri, Tanısı, Korunma Yolları, Komplikasyonları, Tedavisi hakkında eğitim verecektir. Eğitimin ardından Halk Oyunları Gösterisi ve Genç Gönüllüler Korosu Etkinlikleri ile Devam Edecektir. Seminer Kapanışı Talasemi Hastalarına Çeşitli Hediyeler Dağıtılarak Son Bulacaktır.

Gerçekleştireceğimiz seminere halkımızın ilgi göstermelerini, duyarlı olup katılmasını bekliyoruz.

Talasemi nedir?

Talasemi, halk arasında 'Akdeniz anemisi' olarak bilinen kan hastalığıdır.

Talasemi, kemik iliğinin kan üretmemesi nedeniyle oluşan ağır kansızlık hastalığıdır.

Türkiye'de en sık Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülen bu hastalık, halk arasında ‘Akdeniz anemisi’ ya da ‘Akdeniz kansızlığı’ olarak bilinir. Ülkenin yüzde 2'sinde görülen hastalığın, demir eksikliğiyle benzer belirtiler gösterdiği için teşhisi gecikebiliyor.

Kalıtsal ve önlenebilir bir hastalıktır. Genetik olarak bir tane talasemi geni her bireyde bulunur. Anne ve babadan bu genler çocuğa geçer. Tanısı hemoglobin elektroforezi yöntemiyle konur.

Talaseminin hafif şekilde görüldüğü hastalarda, herhangi bir ilaç tedavisine veya başka bir tedavi yöntemine gerek duyulmaz. Hastalığın seyrine göre tedavi şekillendirilir. Ağır talasemilerde kan transfüzyonu ve folat tedavisi uygulanırken vücutta demir birikimine bağlı olan hemosiderosiz hastalığını engellemek için hastaya desferrioksamin uygulanır.

Hastalığın beta talasemi major formunda, kemik iliği nakli gerekebilirken bazı hastalarda dalağın çıkarılmasına (splenektomi) gerek duyulabilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , ,
http://cudininsesi.com/

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika